HAW Office Hours

For Dec & Jan

The office will be manned 8hrs
a week on an irregular basis.
Please leave a message via 
email or phone & the matter 
will be attended to.


Phone: 02 6041 3417
Mobile 0417 688 852 (if urgent)
Or contact the relevant board member.  Detais here







 

HertzLogo.jpg

This Saturday(16 December) sees the removal of the turf and the shockpad from the Wodonga field - and we need all hands on deck.  This should mean the removal is completed to allow enough time for the installation for a brand new turf for the 2018 season.

We will be starting at 8am to try and beat the heat.  Please make sure you bring hats, sunscreen and water.  

Nominations for Twilight are now open and will close at COB Wednesday 11 October.  We need a minimum of 8 teams for the competition to go ahead.   Please make sure you get your entry in on time as no late entries accepted.

Twilight dates will be: 24-Oct-17, 31-Oct-17, 07-Nov-17, 14-Nov-17, 21-Nov-17, 28-Nov-17, 05-Dec-17, 12-Dec-17

Entry form here

To all Clubs,
Notice is hereby given that the 2017 Annual General Meeting of Hockey Albury Wodonga Inc will be held as follows;
Date: Monday 20th November 2017
Time: 7:00pm
Venue: Hockey Albury Wodonga Clubroom, Alexandra Park, Cadell Street, Albury


Nominations are open for the following Board of Management positions –
The Director of Competitions
The Director of Umpires
The Director of Athlete Development


All forms have been sent to clubs and are avaialbe here
Last year’s minutes are here.

Congratulations to Norths - 2017 Division 1 Men Premiers

Norths 3 (Ian Beath 2, Larry Simpson) defeated Norths 1 (Ethan Albon)

Best on Ground: Jeremy Payne

 

Congratulations to Wodonga- 2017 Division 1 Women Premiers

Wodonga 1 (Hayley Hart) defeated Falcons 0

Best on Ground: Jess Madden

 

Congratulations to Falcons- 2017 Division 2 Men Premiers

Falcons 4 (Dave Myers 2, Jason Russell) defeated Wodonga 3 (Mack McQuilton, Nathan Sutherland 2)

Best on Ground: Matt Bardy

 

Congratulations to United- 2017 Division 2 Women Premiers

United 3 (Nadia Chambers, Kylie Heagney, Sarah MacQueen) defeated Falcons 1 (Dionne Hartley)

Best on Ground: Georgie James

 

Congratulations to Norths - 2017 Division 3 Men Premiers

Norths 1 (Sam Naissen) defeated United 0

Best on Ground: Luke Pontt (Norths)

 

Congratulations to United- 2017 Division 3 Women Premiers

United 3 (Paige Cooper, Brooke Dickens, Lorraine Anderson) defeated Norths 0

Best on Ground: Paige Cooper (United)

 

Congratulations to Scots- 2017 16 Boys Premiers

Scots 5 (Oscar Smart 4, Caleb Therkildsen) defeated Wombats 0

Best on Ground: Oscar Smart (Scots)

 

Congratulations to Wodonga- 2017 16 Girls Premiers

Wodonga 5 (Hayley Hart 3, Letesha O’Halloran, Rylee Pontt) defeated Falcons 4 (Amber Evans, Piper Lockley, Emily Busch)

Best on Ground: Hayley Hart (Wodonga)

 

Congratulations to Magpies- 2017 U14 Boys Premiers

Magpies 2( Bailey Drummond, Josh Lavis) defeated United 1

Best on Ground: Rupert Gaukroger (Magpies)

 

Congratulations to Beechworth- 2017 U14 Girls Premiers

Beechworth 4 (Maddy Boyd, Lia Ladbrook, Ulrika Wild, Ellie Jarratt) defeated Magpies (Mackenzy Muller, Lily Robertson, Megan Yensch)

Best on Ground: Maddy Boyd (Beechworth)

 

Congratulations to United- 2017 U12 Boys Premiers

United 4 (Campbell Cull 3, Tanner Cull) defeated Beechworth 1

Best on Ground: Lachlan Dunne (United)

 

Congratulations to Norths- 2017 U12 Girls Premiers

Norths 1 (Alissa Rahaley) defeated United 0

Best on Ground: Indi Drummond (Norths)

 

Congratulations to all Junior Best & fairest winners

U12 Boys: Campbell Cull & Ethan Semple

U12 Girls: Michaela Franks

U14 Boys: Luke Norie

U14 Girls: Lily Robertson

16 Boys: Branden Lowe & Oscar Smart

16 Girls: Tess Palubiski


The tally for each grade is below

 

A good night was had by all at the HAW Best & Fairest which was held last night.  Congratulations to all winners.  Results here: 


Flo Joynson Club Trophy

Club Score
United 36.9
Norths 34.0
Beechworth 31.7
Magpies 30.5
Wodonga 29.8
Falcons 29.1
Wombats 27.7


Attached are the spreadsheets showing votes for each grade

This year the Steakhouse Cup games will be played in Wagga on 4 June. Click here for the fixture

Congratulations to Jocelyn Bartram who has been named in the 2017 Hockeyroos squad which has been selected with the primary purpose of achieving success at the Tokyo 2020 Olympic Games.  click here for more info

 

Hockey 8's Cheque Presenatation
On 20 December, Hockey Albury Wodonga had the pleasure of presenting a cheque for $4,011 to Foodshare Albury Wodonga after another successful Hockey 8 charity event held in late October winning Captain Ben Allen from Xray Group and player Eryn Norie from Taylor Byrne were on hand along with our naming rights winner Angie Hooppell from Under Pressure Home Helpers to present the cheque to Peter Matthews and Jodie Kensington from Foodshare. Peter was most grateful for the donation that will help keep their vehicles on the road, especially leading up to Christmas. Hockey Albury Wodonga raised in total just over $12,000 with the money being divided to help Junior Development and a new community chest fund to assist players keep playing hockey both at grass roots and Elite level

Check out the resources for umpires in the Development section on our website